Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
 

VYTAUTAS PALAIMA. Scenografijos paroda iš renginių ciklo „Šimtamečiai“

Gruodžio 8 d. 17 val. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje vyks prisiminimų vakaras, skirtas dailininko Vytauto Palaimos 100 metų jubiliejui paminėti, bus atidaryta jo kurtos scenografijos paroda. Vakaro metu prisiminimais apie dailininką dalinsis Vytauto Palaimos artimieji, draugai ir mokiniai.

1911 m. rugpjūčio 21 d. Sankt Peterburge gimęs menininkas, 1919 m. atvyko į Lietuvą ir apsigyveno Kupiškyje. Čia mokėsi pradinėje mokykloje, vėliau progimnazijoje. 1926-1931 m. studijavo Kauno meno mokykloje, kur jam tapybą dėstė Petras Kalpokas, lankė privačią dailininko Mstislavo Dobužinskio dailės studiją. Pirmieji mokytojai skatino jaunojo dailininko piešėjo talentą. M. Dobužinskio pavyzdys, jo dėmesys plokštumos užpildymui, piešiniui, detalei ir jo santykiui su visuma, o taip pat mokytojo suteikta galimybė įgyti praktinių dekoracijų gamybos įgūdžių padėjo V. Palaimai atrasti savo talentą, stilių ir savo teatrą. Visą XX a. 4-ąjį dešimtmetį jis kūrė scenografiją Kauno, Šiaulių, Klaipėdos teatrų pastatymams, nuo 1940-ųjų tapo nepamainomu Vilniaus akademinio dramos teatro dailininku ir muzikinių spektaklių scenografijos kūrėju LTSR valstybiniame operos ir baleto teatre. Dailininko veikla neapsiribojo scenografija - jis kūrė portretus, peizažus, natiurmortus, knygų iliustracijas, plakatus, emblemas.
Jau būdamas brandžiu kūrėju, 1944-aisiais gavo Kauno valstybinio taikomosios ir dekoratyvinės dailės instituto baigimo diplomą ir pats ėmėsi pedagoginio darbo Vilniaus dailės institute. Pas jį mokėsi Juzefa Čeičytė, Janina Malinauskaitė, Augis Kepežinskas, Galius Kličius, Virginija Idzelytė, Adomas Jacovskis ir kiti gerai žinomi scenografai.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje atidaromoje parodoje eksponuojami ankstyvieji art deco įtakoje sukurti scenovaizdžių eskizai Augustino Griciaus-Pivošos komedijai Palanga (1932), realistiniai scenografijos eskizai Hermano Heijermanso pjesei Viltis (1936), ilgiausiai teatro repertuare prabuvusio spektaklio - Boriso Dauguviečio pjesės Žaldokynė (1948) - scenovaizdis, lietuvių liaudies dvasia alsuojantis Balio Dvariono operos Dalia (1959) peizažas, autentišku nacionaliniu koloritu nuspalvinti Johano Strausso operetės Čigonų baronas (1962) kostiumų eskizai ir kiti Vytauto Palaimos Kauno, Šiaulių, Klaipėdos ir Vilniaus teatrams sukurti darbai.

 
Vytautas Palaima. Foto: LTMKM
lt/en
LR KM
Lietuvos kultūros taryba
VEPS
 
Naujienlaiškio prenumerata
Tinklapio struktūra
Spausdinti
RSS

Copyright 2009

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Tinklapio dizainą kūrė Lukas Misevičius

Programavo Fresh media