Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
 

Iš Teatro, muzikos ir kino muziejaus rinkinių XIXa. - XX A. I pusė

2000 m. gegužės 16 d. pirmą kartą per visą savo gyvavimo laikotarpį, dabartinėje savo rezidencijoje - Mažuosiuose Radvilų rūmuose, muziejus atidarė ilgalaikę parodą "Iš teatro, muzikos ir kino muziejaus rinkinių. XIX a. - XX a. I pusė".
Joje - eksponatų rinkiniai, plačiai pristatantys minėto laikmečio kultūrinį gyvenimą ir kūrėjus. Slaptųjų ir viešų "Dainos" draugijos vakarų, bei žymiausių su ja susijųsių kultūros veikėjų nuotraukos, pirmoji viešo lietuviško spektaklio Keturakio "Amerika pirtyje" afiša ir nuotraukos, Valstybės teatro režisierių portretai ir asmeniniai daiktai.
Unikali teatro ir kino aktorės Unės Babickaitės kolekcija. Balio Sruogos ir Vinco Krėvės paraginta ji visą gyvenimą nuosekliai rinko eksponatus Teatro muziejui. Tai ir žymių menininkų Feodaro Šaliapino, Raimondo Duncano ir kt. portretinės nuotraukos su dedikacijomis, žymių balerinų Jerogrovos ir Matilda Kšesinskajos puantai, dailininkų Adomo Varno, Kazio Šimonio ir kt. darbai.
Memorialinių daiktų, nuotraukų, plokštelių, knygų, portretų rinkiniais pristatomi Valstybės Operos solistai - Vlada Grigaitienė, Marija Rakauskaitė, Juozas Mažeika, Anatanas Sodeika, Kipras Petrauskas, Italijoje ir Graikijoje dainavusi solistė Ona Zabielaitė-Karvelienė. Tarpe jų - Kipro ir Miko Petrauskų tėvo, Jono Petrausko padarytas smuikas, kurį muziejui saugoti patikėjo šių garsių menininkų giminės.
Muziejaus saugyklose yra didelė kolekcija muzikos instrumentų. Deja, daugelį jų būtina restauruoti. Todėl šioje parodoje pristatoma tik nedidelė šių fondų dalis - fisharmonijos, stalinis pianinas, citra, kornetas, penkios senovinių instrumentų - cinko (XVI a.), fidelio (XVI a.), violos da gamba (XVII a. pr.), violos d'amour (XVIII a. pr.) - kopijos ir kt.
Savita mechaninių instrumentų kolekcija. Joje XIX a. pabaigos šveicarų firmų cilindrinės, XX a. pr. "Symphonion" ir "Polyphon" firmų diskinės muzikinės dėžutės, mechaniniai vargonėliai "Ariston", Prancūzijoje pagaminta muzikinė lėkštė, XIX a. pab. - XX a. pr. Amerikoje pagaminta pianola ir daug kitų.

 
U. Babickaitės salė. Foto: V. Širvinskas
lt/en
LR KM
Lietuvos kultūros taryba
VEPS
 
Naujienlaiškio prenumerata
Tinklapio struktūra
Spausdinti
RSS

Copyright 2009

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Tinklapio dizainą kūrė Lukas Misevičius

Programavo Fresh media