Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
 

Pirmosios muziejaus patalpos, kurios tuo metu priklausė Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijai, buvo XVII a. II pusės pastate, vadinamuosiuose Umiastovskių rūmuose (Trakų g. 2). Devintojo dešimtmečio pradžioje buvo nutarta pritaikyti muziejui buvusius Mažuosius Radvilų rūmus - pastatą, kuriame 1795 - 1810 veikė viešasis Vilniaus miesto teatras, o įvairios trupės ten vaidino iki 1845 metų. Šį XV - XVII a. architektūros paminklą imta tyrinėti 1981 metais.
Sužinota, jog jis buvo pastatytas sujungus penkias gotikos laikotarpio valdas. Tyrimai rodo, kad XVII amžiuje tai buvo puošnūs rūmai su galerija ir dviaukšte arkada kiemo fasade, kad juose meistriškai buvo įkomponuoti gotikiniai pastatai. Tai nulėmė pastato plano kompoziciją: vienas rūmų galas siauras, o kitas - platėjantis, gatvės fasado langų išdėstymas neritmiškas. Per 1748 metų gaisrą rūmai degė, nugriuvo šoninis fligelis ir didžioji dalis galerijos. Vykdant remonto darbus pastatas pritaikytas (archit. Pjetro de Rosis) miesto teatrui, kuris persikėlė iš greta stovėjusių Oskerkų rūmų. XIX a. pradžioje teatro salė rekonstruota. Tada joje buvo parteris, I ir II aukšto ložės bei III aukšto galerija. XIX a. antrojoje pusėje pastate buvo įrengti butai, parduotuvės, vaistinė. Jis remontuotas XX a. pradžioje (kieme pastatyti gyvenamieji korpusai, sandėliai), 1965 ir 1974 metais. 1974 - 1982 priklausė Jaunimo teatrui.
 


Muziejaus fasadas iš Vilniaus

gatvės.

V. Širvinsko fotografija

Muziejaus kiemas.

V. Širvinsko  fotografija

Muziejaus antro aukšto arkada.

V. Širvinsko  fotografija

 
Apibendrinus atliktus pastato tyrimus buvo akivaizdu, kad vertingiausia - rūmų laikotarpio architektūra. Nustatyta, jog po minėtojo gaisro pastatas priklausė Radviloms, tačiau ankstesnieji jo savininkai nežinomi. Archeologinių tyrimų metu surasta daug koklių su Zaleckių, Tyzenhauzų, Radvilų, dekoratyvinė lėkštė su Naruševičių herbais. Po rūmais išlikę keturių gotikinių pastatų rūsiai, jų aptikta ir kieme prie buvusių vartų. Rūmų kapitelinėse sienose rasta gotikos laikotarpio mūro likučių, langų, durų angokraščių, skliautų, grindų, krosnių, židinių bei tvorų ir vartų mūro liekanų, grindinių. Rūmų laikotarpio interjero detalių neišliko.

 

 Galerijos arkada.

V. Širvinkso  fotografija

Pirmo aukšto galerija.

V. Širvinskas  fotografija

Dviaukštė galerija.

V. Širvinsko fotografija

Muziejaus fasado fragmentas.

V. Širvinsko fotografija

 

Gražina Juknevičienė (architektūrinių tyrimų, restauracijos ir pritaikymo projekto autorė),

LTMKM lankstinukas, 1998 m.


lt/en
LR KM
Lietuvos kultūros taryba
VEPS
 
Naujienlaiškio prenumerata
Tinklapio struktūra
Spausdinti
RSS

Copyright 2009

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Tinklapio dizainą kūrė Lukas Misevičius

Programavo Fresh media